O mě

Narodila jsem se v Praze, maminka Češka a tatínek narozený v Anglii maďarsko-slovenským rodičům. Vyrůstala jsem v hudebním prostředí, tatínek Andrej Ernyei byl uznávaný hudebník hrající tradiční jazz. Byla jsem přítomna na  hudebních zkouškách i koncertech od malička a to asi předurčilo mojí budoucnost.

Poprvé jsem koncertovala v 18 letech na jazzovém festivalu v USA v Sacramentu a to byl začátek mé profesionální kariéry – jazzové zpěvačky.

Táta mi jednoho dne povídá: „ Chceš s námi do Ameriky? Zazpívat si? Jestli jo, tak se nauč 10 jazzových písniček a jedem“. Tak jsem se naučila a jela:-)

Po návratu jsem začala zpívat v Originálním Pražské Synkopickém Orchestru, ze kterého právě odcházel Ondřej Havelka. Byla to ohromná zkušenost. Okusila jsem tu nejstarší jazzovou muziku, učila se podle kazet písničky, které jsem do té doby slýchavala od muzikantů, kteří u nás doma zkoušeli. Pamatuji si, jak jsem šla z Malostranské besedy, kde OPSO zkoušeli, přes Karlův most a batůžek jsem měla nacpaný k prasknutí kazetami s dobovými zpěvačkami.

Poté jsem přesedlala na swing – Pražský Swingový Orchestr a od r. 2008 do 2019 jsem měla vlastní kapelu Petra Ernyei Quartet, se kterým jsem natočila CD So Many Stars.

Od roku 2020 spolupracuji s kytaristou Adamem Tvrdým a to mě posunulo k volnějšímu pojetí jazzového zpěvu. Během kovidové doby jsem živě streamovali každý týden z bytu, občas jsme přizvali kamaráda a úžasného basistu Petra Dvorského. A tehdy vznikl nápad natočit CD, hrát naživo se nemohlo, tak jsem měli dostatek času na vymýšlení repertoáru a aranží. Vzniklo krásné CD – To jsem já – kde propojuji mé jazzové a židovské kořeny. Je to pocta židovským skladatelům. Jazzovým, muzikálovým i tradičním.

Má láska k hudbě je nepopsatelná. Když vkročím na podium, vím, že to je to pravé, co opravdu miluji. Rytmus, souznění, spoluhra a také přemilí posluchači.